# Zapisy partii

Poniższe zapisy różnią się głównie rodzajem wykreślanki. Wersje mini to pojedyncze zapisy, które można wydrukować na mniejszych niż A4 kartkach.

Jeśli ktoś nie wie, czym jest zapis i jak się go stosuje, przydadzą mu się informacje niżej.

Zapis stosowany jest w partiach na żywo. Można go wykonać samemu na czystej kartce, ale moim zdaniem wygodniejszy jest gotowy, wydrukowany zapis. Niektórzy gracze zamiast gotowych zapisów używają notesów bądź kalendarzy, a w nich rysują odpowiednie tabelki. Ponieważ zwykle rozgrywa się partie 2-osobowe, powyższe zapisy przeznaczone są właśnie dla 2 graczy (w przypadku większej liczby osób można połączyć dwa zapisy).

Wypełnianie zapisu jest intuicyjne, ale może komuś pomogą poniższe wyjaśnienia. Na samej górze zapisujemy graczy zgodnie z tym, kto idzie pierwszy i przystępujemy do gry. Dalej w pierwszej kolumnie wpisujemy punktację za poszczególny ruch, a w kolumnie sąsiedniej - sumę dotychczas zdobytych punktów. Oczywiście jeśli gracz nie wykona punktowanego ruchu, to także to notujemy, stosując np. takie symbole:

  • strata - STR;
  • wymiana (w nawiasie liczba wymienianych liter) - W (4);
  • pauza - P;
  • strata po wyczerpaniu się czasu - T.

I tak co kolejkę aż do końca gry :) Oczywiście notujemy zarówno swoje ruchy, jak i przeciwnika, aby nie powstawały nieścisłości (każdy ma swój zapis; w grach towarzyskich wystarczy jeden).

W przygotowanych przeze mnie zapisach pod wykreślanką jest jeszcze troszkę miejsca na notatki, np. ciekawe składy, litery, które pozostały przeciwnikowi itp. Zapisy partii przygotowane przeze mnie są dość proste i bardzo podobne do tych, których na co dzień wspólnie z łódzkimi skrablistami używamy w ŁKMS-ie. Rodzajów zapisów jest tyle, ilu ich autorów. Mogą w nich się znaleźć np. miejsce na skład posiadany w danej kolejce, ranking, który ma przeciwnik, liczbę wylosowanych blanków i kilka innych rubryczek. Dla porównania można obejrzeć zapis partii przygotowany na turnieje z cyklu Wielka Łódka 2008.

Chyba zawsze organizatorzy turniejów ogólnopolskich (klubowych pewnie też) zapewniają zapisy grającym. Czasem jednak są one dziwne, a czasem nie mają wykreślanek, dlatego warto mieć swoje, zwłaszcza gdy jesteśmy przyzwyczajeni do jednego typu zapisu czy wykreślanek.

# Wykreślanki

Poniższe wykreślanki różnią się sposobem ułożenia liter:

  • Wykreślanki 1 (wykreślanka alfabetyczna, drogie litery oznaczone kolorem szarym)
  • Wykreślanki 2 (litery podzielone na trzy zbiory: a) drogie + blanki; b) samogłoski; c) spółgłoski)
  • Wykreślanki 3 (wykreślanka alfabetyczna na czarnym tle)

O wykreślaniu sporo można przeczytać w poddziale Taktyka. Osobne wykreślanki mogą przydać się gdy:

  • zapisujemy na kartce, w notaniku, kalendarzu itp., a więc nie mamy zapisu z dołączoną wykreślanką;
  • na turnieju, w którym gramy, nie ma wykreślanek przy zapisach (niestety, czasem się to zdarza).

↑↑↑ Skrable © 2010-2017: Koalar Valid HTML 4.01 Strict