Inne porady

W tym poddziale znajdują się inne porady dotyczące gry w piłkę nożną.

Higiena

Bardzo ważnym elementem życia każdego sportowca jest higiena osobista. Dbanie o siebie jest bardzo istotne już od początku kariery. Ważne jest więc, by stosować czysty sprzęt - nie trenować cały tydzień w jednym komplecie stroju :) Najlepiej na każdy trening zakładać czysty sprzęt - począwszy od butów a skończywszy na koszulce. Również higiena intymna jest bardzo ważna - po każdym treningu czy meczu należy wziąć prysznic, jeśli jest to niemożliwe, to trzeba to zrobić w domu, od razu po powrocie z zajęć. Przy braniu prysznicu ważne jest, by mieć na stopach klapki - chronią one przed kontaktem z podłożem, co mogłoby doprowadzić do zarażenia się grzybicą stóp. Również ważne jest, by mieć własny ręcznik, nie pożyczać nikomu, ani od nikogo (gdy zapomnisz wziąć z domu) - to tak niehigieniczne jak mycie zębów szczoteczką innej osoby... Również pożyczanie klapków jest złe. Pożyczanie innego sprzętu, np. spodenek to także kiepski pomysł - to prawie jak chodzenie w majtkach kolegi...

Ważne jest też odpowiednie prowadzenie się. Zero alkoholu, papierosów, o narkotykach nie wspomnę - używki mają bardzo zły wpływ na kondycję. Niejeden mój kolega kiepsko skończył przez używki... Również odpowiednia odnowa biologiczna, czyli odpoczynek po zmęczeniu, odpowiednia ilość godzin snu, ograniczanie czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem mają bardzo duże znaczenie.

Kontuzje

Żadnych bólów nie wolno lekceważyć. Jeśli jakiś trzyma dość długo lub jest zbyt silny, należy to niezwłocznie zgłosić do rodziców lub trenera (jeśli trenujesz w klubie), którzy powinni znaleźć rozwiązanie problemu. Trener powinien zastosować dla Ciebie indywidualny tok treningu, pomoże Ci też pokonać dolegliwości, polecając odpowiednie środki lub w ostateczności - odsyłając do lekarza. Pamiętaj, że trenowanie z urazami może jedynie pogorszyć Twój stan i spowodować przerwę w treningach i w grze na dłuższy okres.

Bóle mięśni

Na zwykłe bóle mięśni spowodowane przemęczeniem, można stosować maści rozgrzewające (np. ABC, Ben-gay). Każda z maści ma swoje własne właściwości, jedne są silniejsze, inne słabsze. Można spytać trenera, którą maść poleca i tak ją stosować, aby nie narazić się na przykre przygody (ja stosowałem zawsze bardzo silną maść ABC - każdy kontakt palca, którym rozsmarowywałem maść, z okiem powodował niezwykle silne pieczenie... Również odradzam wszelkie smarowanie maściami rozgrzewającymi w okolicach pachwin!). Stosując maść, polecam rozprowadzanie jej po ciele przez folię (np. przez małą torebkę śniadaniową), a potem i tak dokładne umycie rąk wodą. Jeszcze raz przypominam - wszelkie silniejsze bóle należy zgłaszać rodzicom lub trenerowi!

Odparzenia

"Popularnymi" urazami stóp są odparzenia, czyli pewnego rodzaju bąble pojawiające się na spodzie stopy. Pojawiają się one zwłaszcza w okresie gry na hali. Pod skórą gromadzi się woda, a czasem nawet krew. Ten bąbelek można lekko nakłuć czystą igłą czy podobnym narzędziem w celu spuszczenia wody czy krwi (tylko należy to zrobić w domu, pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z igieł i innych podobnych narzędzi należących do innych osób! Możesz poprosić o pomoc rodzica, jeśli nie wiesz, jak to zrobić.). Nie polecam natychmiastowego zrywania naskórka. Należy pewien czas odczekać, aż wewnątrz bąbelka trochę się wszystko zagoi, gdyż zrywając obumarły naskórek, będziemy odczuwać dyskomfort podczas chodzenia.

Schodzenie paznokcia

Często u piłkarzy dochodzi też do schodzenia paznokci... Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy mamy zbyt ciasny but lub gdy ktoś stanie nam na palcu. Najczęściej też paznokieć schodzi z największego palca stopy. Tu również nie polecam zbyt szybkiego zrywania obumarłego paznokcia, najlepiej poczekać, aż sam odpadnie.

Inne porady
Trening w klubie

Podczas treningu oczywiście należy słuchać poleceń trenera. Nie lekceważyć żadnego rodzaju ćwiczeń (np. rozciągania), wszystkie są potrzebne. Przed treningiem nie polecam oddawania strzałów na bramkę, czyli brania piły i lecenia na boisko, żeby postrzelać wolne albo karne. Przez takie coś naderwałem kiedyś mięsień i miałem z głowy całą rundę wiosenną... Po treningu można (w trakcie treningu należy spytać o to trenera), jeśli pozwalają na to warunki i trener, zostać i poćwiczyć indywidualnie - np. rzuty karne albo wolne. Powszechnie przecież wiadomo, że najlepsi w egzekwowaniu stałych fragmentów gry (np. David Beckham, Juninho Pernambucano) poświęcają indywidualnie dużo czasu na trenowanie tego elementu gry. Tylko od Twojego zaangażowania zależy, jak będziesz się rozwijał, więc do treningu należy się przykładać sumiennie.

Przygotowanie do meczu i rozgrzewka

Przed meczem ważne jest, aby się dobrze wyspać. Wiadomo, że mecze młodszych zawodników rozgrywane są często w porach wczesnych, więc i dnia poprzedniego należy położyć się spać o odpowiedniej godzinie. Przygotuj sprzęt dzień wcześniej, nie rób wszystkiego na ostatnią chwilę! Spakuj do torby czy plecaka potrzebne rzeczy. Niektórzy biorą nawet zapasowe sznurówki, bo i te mogą się czasem normalnie urwać. W zimne dni nie zapomnij o spodniach i bluzie (chyba, że macie klubowe), bardzo ważne jest noszenie długiego ubioru podczas rozgrzewki. Podczas samej rozgrzewki nie wygłupiaj się, a rzetelnie ją wykonaj - ma ona wpływ na całe spotkanie. Przed meczem nie jedz niestrawnych rzeczy (np. jabłek), ani w ogóle za dużo (nie graj też, będąc głodnym). Ważne jest, aby w dniu meczu zjeść w miarę kaloryczne śniadanie, dobrze je popić. Na krótko przed meczem można jeszcze spożyć jakiś słodycz typu baton czy pączek i oczywiście wypić coś (najlepiej niegazowaną wodę mineralną). Ważne jest, by przed meczem załatwić wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne - czyli załatwić wszystkie sprawy w WC :) Dlatego nie należy zapominać brać ze sobą papieru toaletowego czy chusteczek higienicznych, bo w niektórych klubach zaopatrzenie sanitarne nie stoi na najwyższym poziomie...

↑↑↑ Piłkarskie Sztuczki © 2004-2017: Koalar Valid HTML
          4.01 Strict