Wersja

Dla lewonożnych

Dla prawonożnych

Sztuczki

W tym dziale znajdują się informacje o trenowaniu sztuczek a także same triki - opisy i filmiki. Podzielone są na kilka kategorii, w nich dowiecie się, dlaczego dokonałem takiego, a nie innego zestawienia. Kliknij na nazwę jednego z poddziałów, a ujrzysz dwie ramki, jedną po lewej, drugą po prawej stronie. Po lewo są nazwy sztuczek i przekierowania, które pozwolą Ci wybrać sztuczkę bądź jej opis, w zależności od tego, co chcesz obejrzeć. Po prawo jest ramka służąca do wyświetlania filmów i opisów. Dokładniej jest to wyjaśnione właśnie w tych poddziałach. Najpierw jednak zapraszam do przeczytania kilku informacji o samym treningu: początkach, sprzęcie itp.

Początki

Jeśli chcesz zacząć uczyć się sztuczek i nie chodzisz do żadnego klubu piłkarskiego, to łatwo Ci nie będzie. Na treningach doskonali się bowiem technikę w wielu ćwiczeniach, kilka lat uprawiania piłki nożnej to wystarczający czas dla chcących opanować wykonywanie naprawdę trudnych trików. Aby przejść do trudniejszych sztuczek powinieneć umieć dobrze żonglować:

 • stopami - powinieneś potrafić rozpocząć żonglerkę od podrzucenia sobie piłki na stopę rękoma; podbijasz piłkę raz lewą, raz prawą nogą, na przemian; kilkadziesiąt, 20-30 podbić nogami (stopami i udami) na początek wystarczy;
 • udami (potocznie: kolankami :)) - odbijanie udami jest najprostsze, większość osób, nietrenujących na co dzień umie wykonać kilka podbić piłki udami; podbijasz piłkę raz lewą, raz prawą nogą, na przemian; staraj się płynnie przechodzić pomiędzy żonglerką stopami a udami, podbijanie udami koryguje też niedokładne podbijanie stopami;
 • głową - oczy miej skierowane w górę, cały czas patrz na piłkę; ręce trzymaj szeroko, wysoko, ułatwiają one balans tułowiem i możesz złapać piłkę źle uderzoną; pamiętaj o zamkniętych ustach podczas żonglerki głową, a tym bardziej nie wytykaj języka jak Michael Jordan (przygryzienie języka boli niemiłosiernie, chyba każdy zna to uczucie :)); piłkę podbijaj w miarę wysoko, by móc skorygować niedokładne uderzenia; kilkanaście odbić głową to już w miarę dobry wynik.

Mając te rodzaje żonglerki opanowane, możesz zaczynać naukę sztuczek (oczywiście tych łatwiejszych :)). Pamiętaj, piłka powinna słuchać Ciebie, nie na odwrót :) Oczywiście najważniejszymi Twoimi cechami powinny być zapał, sumienność a nawet pasja. Rzecz jasna talent też jest mile widziany :) Bardzo ważne jest też, by nie przejmować się początkowymi niepowodzeniami, aby wykonać jakąś sztuczkę perfekcyjnie, trzeba czasami próbować kilkadziesiąt, nawet kilkaset razy! Dlatego na początku wykonuj łatwiejsze sztuczki. Najprostsze sztuczki pełnią bowiem rolę elementów w innych trikach i podstawę dla dalszej nauki.

Dalsze trenowanie

Przyszłe opanowywanie sztuczek zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli trenujesz w klubie piłkarskim, możesz ćwiczyć właśnie tam, w przerwie pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami, podczas żonglerki, zabawy z piłką, czy nawet po treningu, a najlepszym czasem na to są obozy piłkarskie, zwłaszcza latem. Alternatywą są ogródek przed domem, podwórko, osiedlowe boisko, sala gimnastyczna, a nawet (głównie zimą) mieszkanie. Skarżących się sąsiadów należy odsyłać do mnie :) Na trening można poświęcić od pół do nawet 2 godzin dziennie, choć można ćwiczyć rzadziej, nawet 2-3 razy w tygodniu. Wszystko zależy od Ciebie, Twojego czasu, umiejętności, zapału, warunków do ćwiczeń itd. Pamiętaj jednak, że tylko ciężką pracą dojdziesz do naprawdę dobrych rezultatów. Nowych sztuczekpowinieneś się uczyć po kolei, od najłatwiejszych dla Ciebie do tych trudniejszych, ale najlepiej uczyć się każdej. Gdy jedna sprawia Ci duże trudności, przejdź do następnej, a do tamtej wracaj co pewien czas, nie rezygnuj łatwo. Gdy poznasz już wszystkie sztuczki z mojej strony, ściągnij filmiki z różnych stron internetowych i ucz się innych trików, bardziej skomplikowanych. Możesz to oczywiście robić równocześnie. Łącz sztuczki w sekwencje, ucz się nowych. Ćwicz, nie poddawaj się, naprawdę warto!

Właściwy trening

Oczywiście trening sztuczek, jak każdy inny, powinien zaczynać się od rozgrzewki. Najlepsza byłaby porządna rozgrzewka, taka jak w klubie przed meczem albo treningiem. Jeśli nie wiesz, jak wygląda rozgrzewka piłkarska, to możesz wykonać taką, jaka jest wykonywana podczas lekcji WF-u. Należy jednak wykonać nie tylko ogólne ćwiczenia na wszystkie partie ciała, szczególną uwagę należy zwrócić na nogi. Przykładowe ćwiczenia rozgrzewające kończyny dolne i wykonywane w ruchu to:

 • wieloskoki;
 • krok dostawny;
 • przeplatanka.

Inne ćwiczenia są wykonywane w miejscu, stojąc. Są to różnego rodzaju wymachy nóg prostych albo ugiętych w stawach kolanowych. Ważne są także ćwiczenia rozciągające, dzięki którym m.in. zwiększamy zakres swoich ruchów. Nie zapominaj jednak o rozgrzewce ogólnej, o której wspomniałem wcześniej! Przy wielu trikach ważne jest rozgrzanie różnych partii ciała, nie tylko nóg.

Po wykonaniu rozgrzewki możemy przejść do prowadzenia piłki lub od razu do żonglerki. Na początku po prostu podbijamy piłkę nogami, potem także głową. Po kilku minutach zwykłej zabawy z piłką przechodzimy do ćwiczeń sztuczek. Udoskonalamy, przypominamy sobie sztuczki, które już w jakimś stopniu umiemy, w międzyczasie staramy się opanować te trudniejsze. Najlepiej ćwiczyć te, na które w danym momencie mamy ochotę. Gdy jakaś nam się znudzi, bo np. w kółko nie wychodzi, przechodzimy do następnych. Oczywiście bardzo dobrze jest poświęcić dłuższy czas na kilku z kolei treningach na poznanie jednej, konkretnej sztuczki. Lepsze jest to niż uczenie się 15 sztuczek naraz, jedna po drugiej. Musisz więc skoncentrować się na ćwiczeniu jednej, wybranej sztuczki częściej od innych, aż do momentu wyćwiczenia jej do zadowalającego poziomu. Jeśli po dłuższym czasie wciąż nie możesz opanować tej konkretnej sztuczki, wybierasz inną i tej poświęcasz więcej uwagi. Najtrudniejsze sztuczki wymagają dużych obciążeń organizmu: szybkich ruchów, rozciągnięcia. Dlatego też wcześniej należy rozgrzać organizm tak, jak pisałem o tym wcześniej. W miarę odczuwania zmęczenia w trakcie treningu należy prechodzić do łatwiejszych sztuczek, mniej męczących i zmuszających do wysiłku. Na koniec, dla rozluźnienia, można znów przejść do zwykłej żonglerki, a na koniec znów do ćwiczeń rozciągających. Oczywiście po treningu polecam jakiś prysznic czy kąpiel :)

Sprzęt

Piłka

Aby ćwiczyć sztuczki, nieodzowna będzie dla Ciebie piłka :) Jeśli widzieliście już sztuczki z mojej strony, to powinniście wiedzieć, że nie będzie potrzebna piłka aprobowana przez FIFA :) Moja z filmików to zwykła polska skała marki Jupiter :) I taka powinna Ci wystarczyć. Obecnie na rynku można kupić wiele dość tanich piłek, za około 50 zł można już kupić futbolówkę dobrej marki. Najlepiej, by była to piłka piątka, czyli o rozmiarze 5, klasyczna, do gry na trawie. Jeśli jednak jesteś bardzo młody, możesz, a wręcz powinieneś, kupić czwórkę (piłkę o rozmiarze 4), gdyż taka właśnie jest odpowiednia dla młodszych, drobniejszych adeptów piłki nożnej. Później, gdy wyrośniesz, będziesz mógł odsprzedać tę piłkę młodszemu zawodnikowi. Nie kupujcie piłki za 10 zł z jakiegoś marketu czy ryneczku! Są za lekkie, a pękają od byle kopnięcia :)

Piłka powinna być napompowana normalnie, jak do gry. Nie ma być oczywiście za twarda, bo za bardzo może wtedy przeciążać nogi, szybciej będziesz się męczył. Niektórzy trenują na piłkach niedopompowanych, ułatwiają one wykonywanie niektórych trików, gdyż potrzeba mniejszej siły, aby podbić taką piłkę. Dzięki niedopompowanej piłce można też wykonać sztuczki, których normalną piłką zrobić się nie da. Ja jednak zalecam trening głównie piłką napompowaną normalnie, gdyż same sztuczki traktuję jako rodzaj ćwiczeń do normalnej gry, gdzie gra się przecież piłką napompowaną w sposób prawidłowy. Polecam ćwiczenie cały czas "normalną" piłką, zaś niedopompowaną np. w domu lub gdy jesteś jeszcze dość młodym zawodnikiem czy doskwiera Ci jakiś ból i nie możesz w danym momencie ćwiczyć prawidłowo napompowaną piłką (ćwiczenia niedopompowaną piłką nie wymagają również zbyt intensywnej rozgrzewki oraz pozwalają na dłuższe ćwiczenie jakichś sztuczek, gdyż nogi i cały organizm nie męczą się tak szybko jak w przypadku piłki napompowanej normalnie). Jeśli już mamy piłkę, możemy zacząć ćwiczyć, ale dla zdrowia polecam jednak trening w jakichś butach :)

Obuwie

Ćwiczący w klubie chyba nie będą mieli problemów z butami, na pewno mają jakieś na treningi. Pewnie zarówno buty na boisko jak i na halę. Jeśli jednak nie masz butów, a potrzebujesz jedynie do ćwiczenia sztuczek, to polecam Ci halówki, czyli buty piłkarskie na halę. Są one stworzone dla piłkarzy trenujących na hali, ale można w nich przecież ćwiczyć także na dworze. Z kolei ćwiczenie w korkach na sali, czy w domu nie jest przecież możliwe. Polecam kupienie markowych butów: Puma, Adidas, Nike i inne. Firmowe obuwie jest wygodne i nie psuje się szybko (ja miałem jedne pumy przez ok. 4 lata, choć pod koniec były już baaardzo zniszczone :)). Takie buty kosztują niemało, dobre można kupić za 160-180 zł. Jeśli nie stać Cię na halówki za taką cenę, możesz kupić jakiejś polskiej firmy. I takie bym polecał zamiast replik, podróbek, butów stylizowanych na modele oryginalne. Takie polskie halówki można kupić za około 120 zł, ale powinny to już być buty ze skóry. Lepiej kupić polskie, zwykłe, ale ze skóry, niż niby-bajeranckie chińskie, o których jakości nie jestem jakoś przekonany. Jeśli i te 120 zł są dla Ciebie nieosiągalne, to można też kupić zwykłe buty typu trampki - te klasyczne czarno-białe lub takie jasne. Nie są niestety zbyt wygodne, ale w czymś ćwiczyć trzeba. Pamiętaj jednak, że sprzęt (ani numery :)) nie grają - kolega w lepszych butach może się okazać w porównaniu z Tobą drewniakiem, wszystko zależy od Ciebie. Zapraszam więc do pracy, trenowania sztuczek! Ćwicz, nie poddawaj się, to jest najważniejsze! :)

Więcej informacji na temat sprzętu piłkarskiego znajdziesz w poddziale Sprzęt w dziale Porady.

↑↑↑ Piłkarskie Sztuczki © 2004-2017: Koalar Valid HTML
     4.01 Strict