Gra na żywo

W tym poddziale znajdują się porady na temat gry na żywo, czyli w świecie rzeczywistym. Jeśli lubisz grę w sieci, to z pewnością polubisz także tą w realu. W moim mniemaniu gra na żywo jest zresztą o wiele fajniejsza :)

Niestety, nie istnieją jeszcze zestawy do gry w literaki, które można by zakupić. :( Nie są też, niestety, prowadzone rozgrywki w literaki poza Internetem. :( Przez pewien czas organizacją zawodów w realu zajmowało się stowarzyszenie Kurnik na żywo, jednak inicjatywa ta skończyła się dość szybko, zaś w literaki zdążono rozegrać jedynie dwa turnieje w roku 2005. Dlatego też postaram się omówić, w jaki sposób przejść od rozgrywek internetowych w literaki do rozgrywek na żywo w scrabble, w które regularnie pograć można w turniejach ogólnopolskich lub regionalnych (klubowych).

Na żywo gra się przede wszystkim turniejowo, w rozgrywkach ogólnopolskich jest to kilka gier jednego dnia (zwykle 7) i kilka następnego (zwykle 5). Zdarzają się jednak też turnieje jednodniowe (zwykle 6-7 gier), takie zresztą są prawie zawsze w rozgrywkach regionalnych (4-6 gier). Oczywiście na każdy turniej można przyjść i rozegrać nawet tylko 1 grę, ale chyba lepiej skorzystać z okazji i rozegrać możliwie najwięcej gier, żeby poczuć atmosferę turnieju. Aby wejść w rytm turniejowy, dobrze jest wcześniej poćwiczyć w grach online.

Mowa o spróbowaniu swoich sił w turniejach internetowych. Na początek najlepiej pograć w turach prywatnych, gdzie możemy wybrać, na jakim czasie chcemy grać. Można od razu spróbować swoich sił w turniejach cyklicznych, poziom jest tam zróżnicowany, więc powinniśmy trafić na osoby prezentujące nasz poziom gry. Dawniej można było też zagrać w turnieju oficjalnym - był na nim zwykle wyższy poziom niż w turniejach prywatnych.

Jeśli chcemy pograć w scrabble, to musimy zaznajomić się z planszą do tej gry - różni się bowiem ona od literakowej przede wszystkim jeśli chodzi o rozkład pól premii słownych - zaskoczyć może zwłaszcza premia 3X w środkowej części każdego z boków planszy. Również litery są punktowane nieco inaczej - dotyczy to liter drogich - w literakach za każdą z nich otrzymuje się 5 pkt, natomiast w scrabblach wartość 5 pkt mają: Ą, Ę, F, Ó i Ś. Nieco droższe są: Ć - 6, Ń - 7, Ź - 9. Nie trzeba tego wszystkiego od razu zapamiętywać :), ale warto wiedzieć, że Ź warte jest aż 9 pkt - można za nie dostać sporo pkt, a jednocześnie można dużo stracić, jeśli zostaniemy z nim na stojaku na koniec gry. Ilość liter i blanków oraz pozostała punktacja liter są takie same jak w literakach. Warto pamiętać też, że w scrabblach można sprawdzać wyrazy bez obawy o stratę kolejki. Bardziej szczegółowe informacje należy przeczytać na witrynie Polskiej Federacji Scrabble.

Zaznajamiać się z planszą scrabblową można w dwojaki sposób - grać w scrabble w Internecie lub na żywo na własnej planszy. Jeśli nie masz scrabbli z różnych powodów (nie masz pieniędzy, nie masz gdzie kupić, nie masz z kim grać itp.), to pozostaje gra w Internecie - polskie scrabble oferuje Zagraj (uwaga! przygotuj się na dość nieciekawy serwis w porównaniu z Kurnikiem).

Słowniki stosowane w literakach i scrabblach różnią się znacząco. Dawniej wyrazy 2- i 3-literowe niedopuszczalne w scrabblach były oznaczone na listach dwu- i trójliterówek na SJP.pl. Obecnie można je sobie porównać z PFS-owskimi listami dwu- i trójliterówek (nie najgorszy programista powinien umieć automatycznie wyłapać literakowe wyrazy niedopuszczalne w scrabblach).

Kolejnym krokiem jest udanie się na turniej regionalny. W dziale Linki można znaleźć odnośniki do stron internetowych wielu polskich klubów scrabblowych. Na nich też można dowiedzieć się, kiedy i gdzie gracze spotykają się, można też znaleźć telefony lub e-maile do organizatorów tych spotkań. Warto się z nimi skontaktować, bo czasem informacje na stronach mogą być nieaktualne (np. spotkania odbywają się w każdą sobotę - przychodzimy, ale okazuje się, że dziś jest finał euro, więc spotkanie odbędzie się wyjątkowo w niedzielę, o czym nie zdążono poinformować na stronie internetowej). W rozgrywkach klubowych panuje bardziej rodzinna atmosfera niż na turniejach ogólnopolskich, więc lepiej zacząć właśnie od nich. Tu też gracze zaznajomią Cię najlepiej w kwestii reguł turniejowych itp.

Ostatecznym przystankiem jest turniej ogólnopolski. Informacje na ich temat dostępne są na stronie PFS. Najlepiej byłoby, gdyby na początku były to zawody w Twoim mieście czy też niedaleko Twojej miejscowości - nie trzeba wtedy martwić się o dojazd, nocleg, wyżywienie itp. Jeśli wybierasz się gdzieś dalej, to najlepiej robić to w zorganizowanej grupie, a więc ze znajomymi z klubu - powinni oni orientować się, jak dojechać, gdzie przenocować itp. Dobrze mieć znajomych lub rodzinę w mieście, w którym odbywa się turniej i u nich nocować, dzięki czemu zaoszczędzamy pieniądze i pozbędziemy się problemu znalezienia noclegu. Ja miałem okazję gościć u siebie w domu kolegów z Kurnika i sam też gościłem u kurnikowych znajomych, polecam więc również takie rozwiązanie.

Polecam jeszcze moją stronę o scrabblach, na której też znajdziecie przydatne informacje.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne, życzę miłej gry na żywo i przyzwoitych wyników :)


↑↑↑ Literaki © 2006-2017: Koalar Valid HTML 4.01 Strict